Co trzeba wiedzieć o płatnościach cyklicznych?

Płatności cykliczne to bardzo wygodne rozwiązanie, nic więc dziwnego, że stają się coraz popularniejsze. W końcu wiążą się one z licznymi korzyściami. Chodzi tu przede wszystkim o szybkość sprzedaży i przyjemność z robienia zakupów. Od teraz nie będziemy musieli za każdym razem wprowadzać danych karty lub danych do autoryzacji przelewu, ponieważ wszystko dzieje się zupełnie automatycznie. Należy dodać, że rozwiązanie to jest już powszechne za granicą, a w Polsce coraz więcej osób przekonuje się do niego. 

Płatności cykliczne to sposób realizacji należności, który odbywa się regularnie, w ramach określonego przez nas wcześniej czasu, np. co miesiąc. Płatności takie obsługiwane są na dwa sposoby – półautomatycznie bądź automatycznie. Jest to idealne rozwiązanie dla rozmaitych przedsiębiorstw i dostawców usług, którzy tym sposobem zapewniają sobie regularne wpłaty, a ich klienci nie muszą się stresować comiesięcznymi opłatami i pilnować terminów.

Płatności półautomatyczne
Ta forma realizacji transakcji działa tak, że odpowiednio wcześniej ustalamy cykl, np. co pół roku, i stawkę płatności za usługę. To, co charakteryzuje tę metodę to, że system nie obciąża konta automatycznie, a wysyła do klienta odpowiedniego maila z przypomnieniem o konieczności dokonania płatności np. kilka dni lub tydzień przed terminem. W mailu można dołączyć informację o tym, że dostęp do usługi wygasa i umieścić pomocny link do realizacji płatności, po której dokonaniu dostęp automatycznie przedłuży się na kolejny miesiąc. Możliwości jest jednak więcej, jak np. opcja wygenerowania kodu zniżkowego, który będzie ważny np. 7 dni po to, aby zachęcić klientów do płatności w terminie. Taki rodzaj płatności półautomatycznych można połączyć z dowolnym systemem, jak np. Dotpay.

Płatności automatyczne
Tutaj również ustalany jest cykl, np. co pół roku, oraz stawka płatności. Tutaj jednak system sam (a więc automatycznie) pobiera płatność z konta klienta i przedłuża dostęp do danej usługi. Klienta można informować mailowo wcześniej o tym, że taka płatność zostanie pobrana i jeżeli jest taka potrzeba może ją łatwo anulować.

Zalety rozwiązania
System płatności cyklicznych najlepiej sprawdza się w różnego rodzaju biznesach abonamentowych, gdzie dany klient może co miesiąc płacić za dostęp do materiałów, konwersacje online czy inną usługę abonamentową. Przykładem serwisu, który korzysta z tej wygodnej metody jest dobrze nam znany Netflix. Jeśli jesteś usługodawcą abonamentowym warto pomyśleć o wprowadzeniu usługi płatności cyklicznych do swojego biznesu. Dlaczego? Otóż zautomatyzowanie transakcji znacznie ułatwia sprzedaż, a klientom zakupy. Jest to wyjątkowa wygodna metoda płatności właśnie dzięki wprowadzonej automatyzacji. Oznacza to, że nie trzeba już pamiętać o płatnościach, wysyłaniu maili, przelewów, wpisywaniu danych – obydwie strony będą zadowolone. Od teraz system będzie robić wszystko za nas! Dodatkowo metoda ta oferuje przedsiębiorcom niższe ceny wprowadzenia takiej oferty niż przy innych metodach płatności, co skutecznie skłania do rozważenia i oswojenia się z tą wygodną metodą.