Jak robić bezpieczne zakupy w sieci?

Przed tym pytaniem stanęło na pewno wielu z Was, kiedy robiliście zakupy w sklepach internetowych, szczególnie kupując droższe przedmioty, jak np. elektronikę. Bezpieczeństwo zakupów w sieci jest jedną z najważniejszych kwestii, nad którą czuwa wiele organizacji i prawo. Mimo wszystko, warto być świadomym konsumentem i znać swoje prawa w razie niespodziewanych sytuacji. Dzisiaj porozmawiamy na temat bezpieczeństwa w sieci i unikania niepotrzebnych stresów z tym związanych. Zapraszamy do czytania.

Zakupy w sieci: jak sprawdzić, czy strona jest odpowiednio chroniona
Zakupy online mają wiele zalet, przy czym do największych zalicza się oszczędzanie czasu i pieniędzy (ceny w sklepach internetowych są zwykle niższe niż w stacjonarnych), wygoda i dostęp do produktów praktycznie z całego świata. Kupować w sieci możemy na wiele sposobów, np. korzystać ze stron www swoich ulubionych i sprawdzonych sklepów, szukać przedmiotów ze względu na najlepszą cenę czy po prostu przeglądać różnorodne oferty z myślą o tym, że trafi się na coś fajnego. Plusem jest także fakt, że wiele znanych przedsiębiorstw otwiera dystrybucję online, a coraz większą popularnością cieszą się aplikacje, przez które możesz zeskanować kod kreskowy danej rzeczy i wyszukać w sieci sklep, w którym otrzymasz najlepszą ofertę. Jak widać możliwości są wręcz nieskończone, a zakupy online stają się standardem – niosą jednak pewne ryzyko. O ile proces zamawiania towaru jest prosty, bo wkładamy przedmioty do wirtualnego koszyka i wybieramy sposób dostarczenia, to rozliczanie transakcji często budzi w nas wątpliwości. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim sprawdź, czy przeglądarka jest odpowiednio zaszyfrowana. Adres odpowiednio zabezpieczonej strony będzie zaczynał się od https:// - tzw. protokół SSL, który szyfruje i ochrania dane osobowe przez ich nieprawidłowym rozpowszechnieniem i użyciem. Często też w okienku przeglądarki pojawia się symbol kłódki (certyfikat bezpieczeństwa) lub czcionka zmienia kolor z czarnego na np. zielony (po najechaniu na adres również pojawia się informacja o zabezpieczeniu strony). Pamiętajcie, jeśli dana strona wzbudza w Was jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupu! Rekomendujemy dokonywanie płatności wyłącznie na zaszyfrowanych stronach.

Opłacanie zamówienia
Dobry sklep internetowy zaoferuje nam kilka metod opłacenia transakcji. Do najczęściej wybieranych będzie należała płatność przelewem przez nasz bank (pay by link), gdzie strona automatycznie przekieruje nas do formularza z przelewem. Taka metoda jest bardzo bezpieczna, a bank dodatkowo generuje nam kod wysyłany SMSem, którym akceptujemy daną transakcję (tzw. 3D Security). Kolejną sprawdzoną opcją jest płatność przez kartę płatniczą. Tutaj zależy od nas, czy za każdym razem będziemy przepisywać wszystkie dane, czy podłączymy kartę do jakiegoś wirtualnego portfela. W każdym razie, zwykle taką transakcję musimy potwierdzić wpisując kod CVC/CVV (trzy cyfry na odwrocie karty płatniczej) i często również dostajemy SMS z kodem potwierdzającym transakcję. Zapłacić możemy też za pomocą np. Blika. O czym warto pamiętać? Na pewno kojarzycie, że podczas kopiowania numeru bankowego do przelewu internetowego wyskakuje nam okienko informujące nas, że numer konta bankowego został przekopiowany, a nie przepisany ręcznie. Dlaczego lepiej przepisać numer ręcznie? Swego czasu po sieci krążył wirus, który potrafił zmienić numer konta bankowego, który był kopiowany przez użytkownika – stąd ów komunikat. Dlatego nawet jeśli kopiujesz numer konta bankowego, sprawdź go dokładnie cyfra po cyfrze przez opłaceniem transakcji.