Jakie metody płatności są najpopularniejsze w polskim e-handlu?

Współcześnie e-klienci sklepów online szczególnie cenią sobie bezpieczeństwo i wygodę podczas dokonywania zakupów w sieci. Polscy konsumenci coraz chętniej kupują w sieci, oszczędzając w ten sposób cenny czas. Płatności online to przyszłość, o czym świadczy fakt, że coraz więcej sklepów i punktów usługowych prowadzi swoją działalność również w sieci. A jaką formę płatności online wybierają najczęściej Polacy? 

Badania wyraźnie pokazują, że jeszcze do niedawna mniej więcej połowa zakupów na polskim e-rynku opłacana była gotówką przy odbiorze a drugą połowę stanowiły płatności elektroniczne, czyli szybkie e-przelewy, karty płatnicze oraz raty online. Taki wynik utrzymywał się od kilku lat. Obecnie jednak, w czasie wyraźnego wzrostu wartości samego rynku e-commerce, znacznie zwiększa się udział płatności bezgotówkowych. Polscy konsumenci potrzebowali czasu, żeby przekonać się o bezpieczeństwie i komforcie płatności online. Obecnie coraz chętniej korzystamy z wszelkich innowacji w zakresie płatności internetowych. Oto, te najpopularniejsze.

Szybkie przelewy
Ta forma płatności cieszy się obecnie największym powodzeniem wśród polskich e-konsumentów. Tak szerokie zainteresowanie tą metodą na rynku e-commerce wynika z tego, że jest ona niezwykle szybka a przy tym bezpieczna. Jest to udoskonalona forma tradycyjnych przelewów elektronicznych, które charakteryzowały się dość uciążliwą koniecznością, jaką było ręczne wypełnianie formularza przelewu. Wiązało się to z możliwością popełnienia pomyłki lub oszustwa przez cyberprzestępców. Obecnie cała transakcja przebiega szybko sprawnie i nie wymaga od e-klienta zaangażowania. Procedura jest tak prosta, że poradzi sobie z nią nawet starsza osoba. Wygląda to tak, że użytkownik loguje się do swojego banku. Następnie pokazuje się automatycznie wypełniony formularz przelewu, który autoryzuje się kodem. Kolejną zaletą jest to, że księgowanie transakcji odbywa się natychmiastowo, dlatego od razu po dokonaniu przelewu, zakupiony towar zostanie wysłany do zamawiającego.

Płatności kartą
W tej chwili metoda ta znajduje się na drugim miejscu na liście najbardziej popularnych form płatności online. W zależności od e-sklepu procent używanie tego sposobu dokonania płatności waha się od 10 do 20. W sieci zapłacimy każdą kartą, zarówno kredytową, jak i debetową wydawaną do rachunku bankowego oraz prepaidową. Cała procedura wygląda tak, że po wyborze płatności kartą klient e-sklepu proszony jest o podanie jej numeru, daty ważności oraz trzycyfrowego kodu zabezpieczającego. Obecnie istnieje możliwość zapisania tych danych, za pośrednictwem PayU. W ten sposób przy każdych kolejnych e-zakupach opłacanych kartą, użytkownik może wykonać płatność za pośrednictwem wyłącznie jednego kliknięcia.

Opcje ratalne
Trzecia omawiana opcja zdobywa coraz większą popularność wśród polskich e-konsumentów. Chodzi o zakupy na raty, jakich można obecnie dokonać w Internecie. Metoda ta jest bardzo wygodna, ponieważ pożyczkę można w tym przypadku uzyskać nie podpisując papierowej umowy, a więc całkowicie online i w tylko kilka minut. Obecnie umożliwia to np. Allegro.