Jakie możliwości daje geolokalizacja?

W dzisiejszych czasach dane przestrzenne są bardzo szeroko wykorzystywane w handlu i praktycznie z dnia na dzień powstają nowe aplikacje, które opierają swoje działanie na geolokalizacji. Do niedawna pojęcie to ograniczało się do określenia ogólnego położenia fizycznego obiektu w systemie GPS. Teraz jednak geolokalizacja znalazła swoje zastosowanie w systemach płatności online. Chodzi o sposób weryfikacji źródła płatności według lokalizacji geograficznej. Niewątpliwą zaletą tego innowacyjnego rozwiązania jest znaczne ułatwienie realizacji obowiązków podatkowych. To jednak nie koniec korzyści, jakie wiążą się z wykorzystaniem geolokalizacji – usługa to bowiem świetnie sprawdza się w rożnych działaniach marketingowych.

Geolokalizacja pozwala na lokalizacją płatnika w chwili, kiedy ten dokonał transakcji. Do najczęściej wykorzystywanych sposób lokalizacji należy analiza adresu IP urządzenia, z którego wykonywana jest określona płatność. Zdarza się, że informacje te zostają wykorzystane w złych celach przez cyberprzestępców, jednak sprzedawcy czy usługodawcy internetowi używają ich zgodnie z prawem wyłącznie po to, aby usprawnić cały proces zakupowy lub zaprojektować indywidualnie dopasowaną ofertę marketingową zgodną z preferencjami klienta.

Transakcje walutowe
Geolokalizacji przedsiębiorcy zawdzięczają możliwość dołączenia do swojej oferty cały szereg udogodnień dla swoich klientów. Należy do nich możliwość zapłaty w lokalnej walucie klienta. Jeśli więc sprzedawca współpracuje ze sprawdzonym dostawcą płatności cały proces wymiany staje się o wiele szybszy i znacznie wygodniejszy dla obu stron niż w przypadku tradycyjnych transakcji walutowych. Drobiazgowo opracowane systemy pozwalają klientowi na zapłatę za produkty w kwocie przekonwertowanej na jego walutę, a sprzedawca otrzymuje dokładnie taką sumę, na jaką wycenił określone towary bądź usługi. Takie sprytne rozwiązanie pozwala sprzedawcom zdobywać klientów na całym świecie, poszerzając znacznie zasięg swojego internetowego biznesu na runku globalnym.

Zalety geolokalizacji
Marketingowe możliwości geolokalizacji są wyjątkowe i wiążą się z wieloma korzyściami, zwłaszcza, jeśli rozwiązanie sprzężone jest z szeroką ofertą pośrednictwa. Dobrze więc, jeśli sprzedawca wdroży odpowiedni system zarządzania płatnościami, który umożliwi mu zarówno segregację, jak również analizę ogromnej ilości danych, jak lokalizacja klienta. Rozwiązanie pozwala na szybkie i łatwe generowanie raportów, które mogą posłużyć do kilku celów. Po pierwsze przedsiębiorca otrzymuje szansę dokładnego wglądu w rynki innych krajów i oceny, czy opłaca mu się wejść na nie ze swoimi produktami, co może uratować przed nieroztropną decyzją i ewentualną stratą. Po drugie system przydaje się również w perspektywie lokalnej. Otóż sprzedawca może prowadzić swego rodzaju ranking własnych produktów lub punktów stacjonarnych. Dzięki geolokalizacji płatności wie więc dokładnie, gdzie jego klienci robią zakupy, co najczęściej kupują oraz z jakich form dostawy i płatności najchętniej korzystają. Z taką wiedzą może dostosować ofertę idealnie pod zwyczaje klientów.