Na co uważać dokonując zakupów w sieci?

Od kiedy płatności online stały się naszą codziennością, cyberprzestępcy szukają sposobu na to, aby wzbogacić się kosztem e-konsumentów. Dynamiczny rozwój technologii i systemów zabezpieczeń zmusił hakerów do opracowania nowych sposobów, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych lub włamanie się na konto użytkownika i zabranie jego środków finansowych. Na szczęście wystarczy odrobina wiedzy i ostrożności, aby skutecznie uchronić się przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Oto krótki poradnik, który podpowie na co szczególnie uważać dokonując transakcji online.

Jakkolwiek wirtualny świat kojarzy nam się z automatyką, to warto pamiętać, że za wszystkimi cyberoszustwami stoi człowiek. Wszelkiego rodzaju wirusy i trojany to tylko narzędzia, którymi hakerzy posługują się w celu dokonania przestępstwa. Oznacza to, że zwyczajna ludzka ostrożność może nas uchronić przed poważną wpadką. W końcu cyberprzestępcy też mają swoje wady, które pozwalają nam zauważyć pewne schematy, podejrzane aktywności czy oklepane i sprawdzone techniki. Taka aktywna postawa, jest świetnym sposobem na ochronę przed zagrożeniem online. Co prawda, nie istnieje stuprocentowo skuteczny program, alarmujący użytkowników w każdej sytuacji, to stosowanie się do kilku prostych wskazówek oraz podstawowa wiedza o używanych oszukańczych metodach, jest w stanie znacznie obniżyć ryzyko padnięcia ofiarą hakerów.

Uwaga na phishing
Jeśli chodzi o oszustwa pishingowe, to mowa tu o wszelkiego rodzaju wiadomościach, jak fałszywe powiadomienia z banku, od operatorów poczty e-mail, portali społecznościowych czy serwisów płatności elektronicznych. Wiadomości te mają za zadanie wyłudzenie poufnych danych użytkownika, jak hasła i loginy lub uzyskanie dostępu do konta bankowego po to, aby przelać środki na swoje konto. Aby to osiągnąć, hakerzy rozsyłają fałszywe maile, które wyglądają dokładnie tak, jak oficjalne powiadomienia z różnego rodzaju instytucji finansowych. Do wiadomości tych załączone jest oficjalne logo i dane firmy po to, aby osłabić czujność użytkownika, który zaczyna automatycznie podążać za instrukcjami. W ten sposób niczego niespodziewający się klient banku klika w załączony odsyłacz, który przekierowuje go na podrobioną stronę, będącą idealną imitacją oryginalnej. Wciąż nieświadomy użytkownik podaje swój login i hasło, które przekazywane są cyberprzestępcom. Często wystarczy kliknąć w odsyłacz, aby automatycznie pobrać szkodliwe oprogramowanie na swój komputer.

Zachowaj czujność
Przede wszystkim nie klikaj w każdy wyświetlony odsyłacz. Równie ważne jest korzystanie z aktualnego programu antywirusowego. Wato wiedzieć, że programy te zapewniają efektywną ochronę przed wieloma zagrożeniami, bez których łatwiej paść ofiarą oszustów. Ważne jest również to, aby korzystać ze sprawdzonych serwisów płatności online, jak np. Dotpay.