Nowoczesne płatności

Coraz częściej robimy zakupy w sieci. Buszowanie między wieszakami zmieniamy na przełączanie stron, a płatności gotówką na szybkie przelewy internetowe. W sieci możemy kupić w sumie wszystko - ubrania, kosmetyki, sprzęt elektroniczny, a nawet artykuły spożywcze. Zakupy online i płatności internetowe cieszą się popularnością, bo można je robić wygodnie z dowolnego miejsca i szybko. Płatności online stają się coraz popularniejsze, a obecnie wszystkie duże banki oferują możliwości płatności elektronicznych, współpracując z pośrednikami płatności. 

Kartą w sieci
Czego potrzebujemy do płatności w sieci? Bankowości elektronicznej, dzięki czemu będziemy mogli zalogować się na stronę banku i wykonać stamtąd przelew online lub karty płatniczej (Masterpass, MasterCard czy Visa). Karta debetowa jest jedną z najpopularniejszych metod płatności przy transakcjach bezgotówkowych. To szybka i łatwa metoda, szczególnie w przypadku kart typu paypass. Nie wymagają one wkładania do terminala i wpisywania pinu przy transakcjach poniżej pięćdziesięciu złotych. Kartą możemy także płacić w sieci, podając numer karty i autoryzując przelew pomocą jednorazowego hasła. Mamy wiele możliwości - płatności cykliczne, płatności walutowe, przelewy stałe i wszystko zlecone może być w formie online. Komfort płatności, gdy nie trzeba wychodzić z domu. W dodatku staje się jeszcze łatwiejsze, gdy skorzystamy z usług pośredników płatności (dla użytkowników są to usługi darmowe). Pośrednicy stworzą automatycznie formularz z uzupełnionymi szczegółami płatności (dane sklepu, kwota, tytuł). Wśród gigantów w branży można wymienić króla płatności online tego typu - Dotpay, a także Paypal czy Przelewy24. 

Płatności mobilne
Dużą popularnością cieszą się płatności mobilne. Szczególnie młodsi przedstawiciele społeczeństwa ochoczo korzystają z tej szybkiej formy transakcji. Płatności mobilnej wykonujemy za pomocą aplikacji, które najczęściej instalujemy na telefonie. Jednak wiele aplikacji jest dostępna także na tablet. Wiele banków oferuje swoją aplikację, dzięki której możemy płacić w szybki sposób - z pomocą BLIK lub zbliżeniowo telefonem. Kupowanie biletów w komunikacji miejskiej też ma opcję, pomijającą automat - z pomocą NFC lub przez Sky Cash. 

Przelew tradycyjny w elektronicznym wydaniu
Przelewy kojarzą się z pójściem do banku i zleceniem płatności lub tą samą sytuacją na poczcie. Jednak w dobie Internetu nie trzeba już nigdzie chodzić, jeżeli mamy w domu urządzenie z połączeniem do sieci. Logujemy się do systemu bankowości internetowej swojego banku i zlecamy przelew w kilka chwil.

Płatności odroczone
Wśród płatności online następuje wciąż progres. Możliwości i udogodnień przybywa. Nowe formy płatności i metody. Nowe waluty internetowe - BitCoins czy Monety chociażby. Ciekawą opcją jest możliwość odroczonych płatności, którą zyskują przykładowo klienci Dotpay. Klient nie musi płacić od razu za zakup, bowiem zyskuje aż trzydzieści dni na dokonanie wpłaty lub skorzystanie z systemu ratalnego. Dzięki temu, nie ma zmartwień, że musimy zapłacić natychmiast w przypadku braku odpowiedniej ilości pieniędzy na koncie (w ten sposób można skorzystać z promocji w trakcie jej działania i zapłacić później). 

Zakupy i płatności online to w obecnych czasach codzienność. Społeczeństwo kładzie nacisk na wygodę i krótki czas oczekiwania w realiach świata, w którym czas ucieka szybciej. Wiele czynników przemawia na korzyść płatności online, które są podstawową formą nowoczesnych płatności.