Nowoczesny sklep internetowy

Gdy na żywo przekroczymy próg dobrego sklepu, możemy to od razu poczuć. Wystawy już zza witryn biją w oczy i przemawiają do wyobraźni, w której ustawiamy nowe nabytki w pokoju. Działy są ustawione intuicyjnie i wydzielone w sposób logiczny, a tam gdzie kończy się towar znajdziemy obsługę, w boksach o konkretnym przeznaczeniu: od kas, po zwroty. Wszystko to uzupełnia dobór kolorów, materiałów i dźwięków. Do sklepu idealnego warto wpaść i kupić nawet coś drobnego, to w końcu sama przyjemność.
Okazuje się, że sklep internetowy można urządzić bardzo podobnie, rządzi się on zresztą podobnymi zasadami. Dlatego też odwiedzając witrynę znanej nam sieci, poczujemy się tak, jakbyśmy znaleźli się w stacjonarnym odpowiedniku, od nazw przez slogany po kolory. Różnicą między miejscem w sieci, a placówką, powiedzmy w galerii handlowej, jest typ interakcji. Wykwalifikowany personel zastąpi w wielu przypadkach skrypt. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się być to niedogodnością, otwiera to wiele możliwość dla sprzedawcy, a sam proces może być zasadniczo przyspieszony, gdyż klienta miną na przykład kolejki, czy sięganie do portfela.
By umożliwić taki stan rzeczy i wzorem gigantów na rynku, zatrzymać przy sobie wiernych klientów należy w sklepie zaimplementować nie tylko błyskawiczne metody płatności, obecne wszędzie, ale także dodatkowe funkcjonalności. Za tym, dość ogólnym terminem, kryją się wszystkie ułatwienia, jakie zaserwować można klientom, a które mogłyby zająć na miejscu znacznie dłużej. Są to:

a) Dedykowane linki do płatności – ta opcja pozwala sprzedawcy na wygenerowanie indywidualnego linku, prowadzącego bezpośrednio do płatności. Pozwala to na przyspieszenie i automatyzację procesu w przypadku indywidualnych wycen, zniżek, czy wykorzystywania idei punktów lojalnościowych.

b) Płatności jednym kliknięciem – znane też jako płatności „one-click” pozwalają klientowi na jeszcze szybsze dokonywanie zakupów w zaufanych sklepach i witrynach internetowych. Kluczowe dane są zapamiętywane i po pierwszych zakupach, wystarczy, że kupujący potwierdzi swoje intencje, lub jeśli jego bank jest bardziej restrykcyjny, poda kod CVV lub CVC.

c) Pasaż – podobnie jak galerie handlowe skupiają w sobie wiele sklepów, tak witryny internetowe mogą sprzedawać produkty wielu dystrybutorów. Na pierwszy rzut oka, może nie ma w tym nic niezwykłego, jednakże klient robiący zbiorcze zakupy w takim pasażu, czyli internetowej galerii, płaci raz, na końcu. Jest to maksymalnie wygodne i oszczędzające czas, zwłaszcza przy dużych zakupach.

d) Raporty i eksport danych – ta funkcja pozwala sprzedającemu zastąpić w swoim sklepie analityka. System sam generuje raporty z transakcji i zestawia je w wybranym formacie. Ponadto raport taki może być wysyłany automatycznie na wybrany adres e-mail lub udostępniany w czasie rzeczywistym poprzez dedykowany interfejs. 

e) Automatyzacja zwrotów – to ułatwienie pozwala klientowi na dokonanie zwrotu towaru bez ingerencji sprzedającego. Jest to funkcja przydatna przy witrynach prowadzących rezerwacje, np. kin. Tutaj każde miejsce może być na bieżąco przekazywane i taki system znacząco ułatwi proces.

Podsumowując, kluczem do dobrego sklepu internetowego jest mnogość udogodnień, jakie spotkają klienta. By zacząć z nich korzystać należy znaleźć jedynie dobrego pośrednika płatności (np. polski Dotpay), co pozwala od razu na implementację błyskawicznych płatności.