Podstawowe formy płatności w sieci

​Obecnie możemy zauważyć rosnącą potrzebę rozwoju metod płatności online, co łączy się z widocznym wzrostem obrotów na internetowym rynku. Istnieje zapotrzebowanie na takie formy płacenia w sieci, które będą szybkie, tanie, bezpieczne oraz wygodne. E-handel posiada swoją odrębną specyfikę, do której należało przystosować tradycyjne formy płatności oraz opracować zupełnie nowe, innowacyjne rozwiązania. Obecnie istnieje spory zestaw wygodnych form płatności na rynku e-commerce, pozwalające na komfortowe zakupy w sieci. Oto trzy najpopularniejsze metody.

Eksperci wyraźnie zaznaczają, że bogata oferta płatności online jest decydującą kwestią, jeśli chodzi o popularność danego e-sklepu wśród konsumentów. Jest to ważne również ze względu na to, że konkurencja na rynku e-commerce jest obecnie bardzo wysoka. Te sklepy internetowe, które nie dostosują się do nowych wymagań i oczekiwań swoich klientów, skazane są na bankructwo. Warto również podkreślić, że nasza paleta proponowanych form płatności powinna być nieustannie, ulepszana ponieważ rynek internetowy wciąż dynamicznie się rozwija, oferując coraz to nowsze, lepsze i bardziej udoskonalone metody płatności online. Wszystko po to, aby zaoszczędzić swoim klientom jak najwięcej czasu i aby zakupy online było prostsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze.

Elektroniczny przelew
Jeszcze niedawno była to najpopularniejsza forma płatności w Polsce. Elektroniczny przelew polega na bezpośrednim przekazywaniu środków z konta klienta na konto odbiorcy. Tego typu transakcje odbywają się online, przy czym są odpowiednio kodowane i zabezpieczane poprzez zastosowanie protokołu SSL. E-klient sam wybiera opcję przelewu internetowego, po czym szuka na liście swojego banku i samodzielnie wypełnia specjalny formularz. Na koniec klient autoryzuje całą transakcję. Minusem tego rozwiązania jest właśnie to samodzielne wypełnianie formularza, co stwarza okazje do pomyłki lub cyberoszustwa oraz niepotrzebnie wydłuża całą transakcję.

Jednym kliknięciem
W odpowiedzi na problemy związane z tradycyjnym przelewem elektronicznym, metoda ta została udoskonalona do formy szybkich e-przelewów. Wyeliminowano tu konieczność samodzielnego wprowadzania danych do formularza, który jest wypełniany automatycznie. Nie musisz więc martwić się poprawnym wypełnianiem danych oraz tym, że ktoś podmieni numer konta. Całość transakcji ogranicza się do kilku kliknięć i trwa zaledwie kilkanaście sekund. 

E-portfele
Jeśli zastanawiasz się czym jest ta metoda to podpowiadamy, że dokładnie tym, co sugeruje nazwa. Portfele elektroniczne to cyfrowy zastępnik tradycyjnego portfela, który dotąd nosiliśmy w torbie lub kieszeni. Każdy e-konsument, który jest zainteresowany tą usługą, musi założyć konto w serwisie zajmującym się płatnościami internetowymi. Potem musi przejść do następnego kroku, jakim jest podpięcie swoje karty płatniczych tak, aby móc dokonywać wszelkich transakcji w sieci lub za pomocą smartfonu. Warto dodać, że użytkownicy e-portfela mogą wpłacać i wypłacać środki oraz przesyłać je pomiędzy innymi posiadaczami elektronicznego portfela. Transakcja wygląda tak, że klient otrzymuje kod w aplikacji, którym autoryzuje płatność.