Technologia DCC - płatność w walucie karty

Technologia DCC nie jest jeszcze powszechnie znana wśród zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Tymczasem umożliwia ona łatwe i szybkie transakcje płatnicze, a co za tym idzie wygodne robienie zakupów w Polsce przez obcokrajowców i korzystanie z naszych krajowych usług, bez względu na to, jaka waluta przypisana jest do karty. Zakupy w polskich sklepach, płatność za nocleg w hotelu, skorzystanie z usług stacji benzynowych czy restauracji stało się możliwe w systemie bezgotówkowym w dowolnej walucie.

Co oznacza skrót DCC?
DCC to skrót od Dynamic Currency Conversion, czyli dynamicznej wymiany walut. Oznacza możliwość przeliczania walut w czasie rzeczywistym podczas dokonywania płatności kartą. Dokonując zakupów właściciel karty ma dwie opcje do wyboru: walutę karty lub walutę transakcji. Dla przykładu: Hiszpan przyjeżdżający do naszego kraju, chcąc zapłacić za nocleg w hotelu oferującym usługę DCC, zobaczy na terminalu płatniczym dwie kwoty. Jedną wyrażoną w złotówkach i drugą, będącą równowartością tej kwoty w EURO. Wystarczy, że dokona wyboru waluty, a dana kwota znajdzie się na jego wyciągu z karty po powrocie do Hiszpanii. Nie musi przeprowadzać samodzielnie żadnych przeliczeń.

Jakie korzyści przynosi DCC?
Technologia DCC przynosi wiele korzyści zarówno konsumentom, jak i właścicielom sklepów czy punktów usługowych. Posiadacz karty może uniknąć podwójnego przewalutowania transakcji przez wystawcę oraz systemy płatnicze. Punkty handlowo usługowe zyskują z kolei nowe grono klientów. Zagraniczni klienci mogąc w łatwy sposób dokonać zakupów w naszych sklepach i skorzystać z nowoczesnych form płatności, postrzegają je, jako bardziej wiarygodne i chętniej z nich korzystają.

Do plusów technologii DCC należy zaliczyć także fakt, że klient od początku zna ostateczną kwotę, jaką zostanie obciążony jego rachunek. Nie musi obawiać się dodatkowych kosztów, ani opłat. Płatność jest równie prosta, jak w rodzimym kraju posiadacza karty. 

Podróżowanie staje się bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Ludzie coraz częściej i chętniej przekraczają granice innych krajów. Kiedyś taki wyjazd wiązał się z obowiązkową wizytą w kantorze i wymianą rodzimej waluty. Dziś to rozwiązanie jest zdecydowanie mniej korzystne. Obciążone jest się również z większym ryzykiem. Gotówkę łatwiej zgubić. Poza tym w obcym kraju można paść ofiarą kradzieży. Nie wszędzie również uda nam się znaleźć kantor, aby wymienić pieniądze.

Krótka historia DCC
Wielu posiadaczy kart oraz sprzedawców nie zna jeszcze usługi DCC, gdyż na rynku usług płatniczych jest ona stosunkowo nowa. Uruchomiono ją 6 czerwca 2012 roku. Nie od razu była tak rozbudowana, jak w chwili obecnej. Początkowo ograniczała się do kart VISA i trzech walut: funta brytyjskiego, euro oraz korony norweskiej. Bardzo szybko poszerzono zakres walut o dolara amerykańskiego, koronę szwedzką, funta szwajcarskiego oraz koronę duńską. Nastąpiło to już w grudniu 2012 roku. Od 2014 roku usługą objęto również karty MasterCard. Cały czas trwają szkolenia mające na celu podniesienie świadomości istnienia tej ciekawej i przydatnej usługi oraz zalet, jakie mogą z niej czerpać obydwie strony transakcji.